Nedajte sa nachytať!

Naše služby

Poisťovne pripravujú množstvo rôznych akcií. No nie všetky akcie a výhodné ponuky sú také aj v skutočnosti. Jedna z nich je tzv: Jubilejná akcia. O čo ide?

O čom tiež môže byť „Jubilejná akcia“.

posledných týždňoch nás klienti viackrát upozornili, že ich kontaktovali zástupcovia istej poisťovne K. Informovali ich, že v rámci „Jubilejnej akcie“ majú jedinečnú možnosť svoje staré zmluvy nechať výhodne odkúpiť, svoje krytie upraviť lepšou zmluvou. A vďaka tomu majú aj možnosť väčšinu nasporených financií výhodne získať skôr. Niektorí klienti dostali listy, niektorým klientom telefonovali, niektorých dokonca priamo navštívili doma a pozývali ich na osobné stretnutie.

Klientka – nazvime ju Anka – dostala informáciu, že keďže zmluva pre jej dcéru Betku je už v polovici trvania, v rámci jubilejnej akcie má možnosť zmluvu vylepšiť a získať pritom aj nasporené financie. Nedalo nám to, išli sme na pobočku spolu.

Milá pani z poisťovne nás informovala, že druhú polovicu obdobia bude Anka platiť zmluvu v úplne rovnakej výške ako doteraz. Ukázala nám pripravenú projekciu poistnej zmluvy s rovnakými pripoisteniami. Na konci poistného obdobia sa, čuduj svete, uvádzala nasporená suma v rovnakej výške než cca zvyšok na pôvodnej. Pani poisťováčka opisovala všetky možné spôsoby ako získané financie zo staršej zmluvy môže Anka použiť pre Betku počas štúdia – rezerva, cestovné, internát, vreckové,… Dokonalá situácia. Ako laik by som vôbec neváhala. Z obchodného hľadiska bola pani dobrá!

V čom teda je zádrhel? Staré zmluvy, ktoré chcú prostredníctvom Jubilejnej akcie klientom poisťovne K meniť sú kapitálové životné poistenia, v ktorých je presne stanovený úrok (tzv. technická úroková miera), s ktorým sa zhodnocuje sporiaca zložka zmluvy. Tie staršie zmluvy majú vyše 4 %. Anka mala 4,5%, teda poisťovňa sa pri podpise zmluvy zaviazala, že šetriacu zložku bude zhodnocovať úrokom vo výške 4,5 %, resp. ak sa bude poisťovni „dariť“, tak aj vyšším. Tých 4,5 % musia pripísať aj vtedy, ak taký zisk poisťovňa nedokáže vyprodukovať. V posledných výročných listoch podiel na prebytkoch nebol pripisovaný, teda aj tých 4,5 % je pri súčasných podmienkach pre poisťovňu veľa.

Nová zmluva, ktorú Anke ponúkli, bolo investičné životné poistenie. V ňom na rozdiel od kapitálového poistenia fixný úrok zhodnotenia nie je. Pripisuje sa zhodnotenie, ktoré reálne poisťovňa, resp. fond, v ktorom poisťovňa zhodnocuje sporiacu zložku dosiahne. Môže byť vyšší, ale aj nižší, rozhodne však už nie je garantovaný. Sú poisťovne a fondy, ktoré dosiahnu aj vyššie zhodnotenia a sú aj také, ktoré nie. Navyše vstupuje do hry ešte mnoho ďalších faktorov, ktoré významne môžu ovplyvniť dosiahnuté výsledky tej ktorej poisťovne či fondu. Investičné životné poistenie je zaujímavé, no nie pre všetkých a nie na krátšie dĺžky poistného obdobia!

Pani z poisťovne chcela mojej klientke zrušiť výhodnú garantovanú zmluvu. Nehovoriac o tom, že v novej by sa z plateného poistného nanovo hradili riziká pripoistení, ktoré poisťovňa už hradila v starej zmluve (časť poistného). Otázne je, ako by sa poisťovňa pri novej zmluve postavila k prípadnému poistnému plneniu vtedy, ak by malo dieťa už zdravotné problémy, ktoré pri uzatváraní starej zmluvy nemalo. Pani poisťováčka nás presviedčala, že aj v novej zmluve sa poisťovňa zaviazala dodržať takéto zhodnotenia, no zmienka o tom nebola nikde. Keďže aj staré slovenské príslovie hovorí: „Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche“, Anka výhodnú ponuku v rámci Jubilejnej akcie od poisťovne odmietla. Aj bez môjho zásahu.

Aká je teda rada? Ak máte staršie zmluvy, strážte ich ako oko v hlave. V žiadnom prípade ich ľahkovážne nerušte! Zvážte každý krok s nimi! Podobné aktivity majú aj iné poisťovne, ktoré sa chcú „zbaviť“ pre nich nevýhodných zmlúv a hľadajú všetky možné spôsoby, ako zmluvy predčasne „výhodne“ ukončiť. Máme podklady k viacerým podobným pokusom poisťovní, ktorí sa chceli „realizovať“ na našich klientoch.Boli aj prípady, keď sme poisťovňu žiadali dodržať poistnú dobu a ostatné podmienky zo zmluvy. Odmietali sme prijať nasporenú sumu, ktorú chceli silou mocou (kvôli vysokej technickej úrokovej miere 6%) vyplatiť už v 18.rokoch dieťaťa len na základe určenia čísla účtu na výplatu – to by následne chápali ako klientov prejav dohody s predčasným ukončením zmluvy. Pritom zmluva s výhodným úročením vkladov v tomto prípade môže bežať ešte 7 rokov. Tých prípadov je naozaj veľa!

Ak sa teda dostanete do podobnej situácii, resp. ste si neni istí, aké sú Vaše zmluvy, obráťte saradšej na profesionálov a poraďte sa! Aj so staršími zmluvami sa dá pracovať a klient pritom nemusí prísť o reálne výhody ako je napr. už spomínaný vysoký garantovaný úrok. Kontaktujte sa na nezávislých maklérov! Za radu nič nedáte! Môžete len získať!

 

Ing. Elena Krajkovičová

Od roku 2005 sa venujem vyhľadávaniu ľudí, ktorí ktorí si chcú zmeniť život. Pomáham im, aby sa stali špičkovými profesionálmi. Je to moja vášeň.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.