Dnes sa budeme baviť o prvom pilieri dôchodkového systému na Slovensku. Ten je tu už dlho a funguje tak, že pracujúci ľudia platia odvody, z ktorých sa potom vyplácajú dôchodky dôchodcom. Tomu sa hovorí Sociálna poisťovňa a je to ten priebežný pilier, alebo I. pilier.
Takže to je tak, že peniaze tam prúdia v reálnom čase, nezhodnocujú sa a nemajú možnosť akumulácie. Je to podobné ako pri prietokovom ohrievači, vieš? Voda tam len preteká, nič sa nezadržiava. A podobne to funguje aj s peniazmi v prvom pilieri. Keď sa znižuje príjem z poistného, lebo napríklad populácia starne alebo ekonomika nie je v dobrej kondícii, tak sa tie dôchodky tiež znižujú.
Výhodou prvého piliera je istota, že štát bude nejaký dôchodok vyplácať. Ale to, koľko dostaneš, závisí od ekonomickej situácie krajiny. Tiež sa dôchodky každoročne upravujú podľa inflácie.
Hlavným rizikom je však demografia. Slovensko starne a bude stále menej pracujúcich ľudí na jedného dôchodcu. Zatiaľ nie je veľká pravdepodobnosť, že by sme otvorili dvere migrácii, ktorá by mohla tento problém riešiť. A to môže mať vplyv na výšku dôchodkov v budúcnosti.
No a aby sme sa dostali k tomu, ako zabezpečiť kvalitný život na dôchodku, je potrebné dosiahnuť aspoň 70% mieru náhrady z nášho čistého príjmu. A na to slúži práve aj druhý pilier, o ktorom si povieme nabudúce.
Takže čo sa týka prvého piliera (Sociálnej poisťovne), je to povinné, takže nemá zmysel sa pýtať, či je dobré doňho vstúpiť. Je to tak, ako to je.
Myslíš si, že sa dôchodku nedožiješ? Ak máš teraz 25 rokov, tak máš 72% šancu, že sa ho dožiješ ako muž. Ak si žena, máš 87% pravdepodobnosť. A koľko rokov budeš na dôchodku žiť?
V nasledujúcom článku sa pozrieme na druhý pilier.
Za grafy ďakujem: doc. Ing. Vladimír Baláž, PhD. DrSc
Chceš vedieť viac? Stále máš otázky?