Dnes sa budem venovať tomu, ako funguje dôchodkový systém na Slovensku a prečo je dôležité mať viac zdrojov príjmu v starobe.
V dôchodkovom systéme máme trojpilierovú štruktúru. To znamená, že existujú tri dôležité časti.
Dnes sa pozrieme na druhý pilier, ktorý je veľmi dôležitou súčasťou nášho dôchodkového systému. A dôležité je si uvedomiť, že I. a II. pilier nie sú vo vzájomnom súperení, ale dopĺňajú sa navzájom.
Druhý pilier, alebo sporenie v Dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS), bol zavedený v roku 2005 ako reakcia na demografický vývoj na Slovensku. V tom čase sme si uvedomili, že riziko zníženia dôchodkov ako percenta z náhrady príjmu je skutočné a potrebujeme sa na to pripraviť.
Tu sú niektoré čísla, ktoré hovoria za všetko.
V roku 2006 sme mali pomer 5,71 osoby v produktívnom veku na jednu osobu v dôchodku.
Predpokladá sa, že v roku 2050 to bude len 1,9 osoby na jednu osobu.
Je zrejmé, že čím menej ľudí bude prispievať na jedného dôchodcu, tým menší dôchodok budú mať dôchodcovia.
I. pilier, ktorý je zabezpečený Sociálnou poisťovňou, funguje tak, že čo do neho vložíme, to nám vyplácajú. Je to taký prietokový ohrievač. Na rozdiel od toho je II. pilier ako zásobník vody. Máme možnosť si v ňom nahromadiť úspory a tieto peniaze môžu zhodnocovať s časom.
Ak už máš uzatvorenú zmluvu o druhom pilieri, nemusíš nič platiť navyše. Časť odvodov, ktorú by si inak odvádzal(a) do Sociálnej poisťovne, sa automaticky vloží na tvoj súkromný účet. Tieto peniaze sú tvoj majetok a sú predmetom dedenia. Navyše, ich hodnota sa vďaka zloženému úročeniu výrazne zvyšuje.
Je tiež dôležité vedieť, že od roku 2023 sa povinné odvody pre sporiteľov v druhom pilieri rozdeľujú nasledovne:
12,5 % zostáva v Sociálnej poisťovni a nezdedí sa
a 5,75 % putuje na tvoj súkromný účet a je dediteľné.
Pre ľudí mladších ako 35 rokov je vstup do druhého piliera dobrovoľný, ale ak vstúpiš na trh práce po 1. máji 2023, budeš do neho povinne zapojený(a) a budeš mať 6 mesiacov na rozhodnutie, či v ňom chceš zostať. Je dôležité, aby si si sám(a) vybral(a), a nenechal(a) to na Sociálnej poisťovni.
Pre tých, ktorí už pracujú na trhu práce k 1. máju 2023, je účasť v druhom pilieri stále dobrovoľná. Od 1. mája 2023 sa však dobrovoľný vstup do druhého piliera predlžuje až do 40 rokov.
Vstupom do druhého piliera sa uplatňuje predvolená investičná stratégia. Avšak, máš možnosť túto stratégiu zrušiť alebo do nej dobrovoľne vstúpiť. Jej cieľom je optimalizovať zhodnotenie tvojich úspor.
A kde som nabral tých 285.000 €? Pozri si graf nižšie.
Graf počíta s nasledovným: Začneš sporiť v 20. roku života, máš hrubú mzdu vo výške 1.300 €. Príjem sa zvyšuje každý rok o 3%. Do dôchodku by si išiel v 64. roku života. Zhodnotenie v indexovom fonde by bolo 6% ročne a v garantovanom 3% ročne.
Aktuálne výnosy indexových fondov sú výrazne vyššie. Aj preto sa dá očakávať výrazne vyššia naakumulovaná suma.
Aký fond je najlepšie si vybrať? Ten čo má najlepší výnos? Alebo iný? a sú tam všetky indexové fondy?
Ak chceš vedieť viac alebo ti niečo nie je jasné, neváhaj a dohodni si stretnutie, aby si získal(a) viac informácií. Vždy je dobré poradiť sa so svojím finančným poradcom, aby si urobil(a) najlepšie rozhodnutie pre seba.
Za grafy ďakujem: doc. Ing. Vladimír Baláž, PhD. DrSc, adss.sk a druhypilier.datalizer.sk