Poisťovne uvádzajú, že v súčastnosti každý tretí Slovák cestuje na dovolenku bez komerčného poistenia liečebných nákladov. A to sa rozprávame o sume cca 10 € na týždeň.
Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia majú občania EÚ nárok na lekársky nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť za rovnakých podmienok, teda v rovnakom rozsahu a podľa rovnakých kritérií, ako domáci poistenci. To znamená, že ak existuje za zdravotnú starostlivosť v členských krajinách EÚ spoluúčasť, poistenec ju zaplatí tak ako poistenec tej-ktorej krajiny EÚ. Preukaz platí v krajinách EÚ, Srbsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku a na Islande. V iných krajinách s ním nepochodíte.
Výška doplatkov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť je v EÚ rôzna. Každopádne počítajte s tým, že vo väčšine krajín EÚ sa za starostlivosť pripláca, napr. vo Francúzsku je to 30 % z ceny výkonu, v Grécku 25 % z ceny liekov.
V Taliansku musíte hradiť lieky v plnej výške. Výnimkou pri doplácaní nie je ani Chorvátsko. V niektorých krajinách, napr. vo Francúzsku musíte zaplatiť pri ambulantnom ošetrení celý účet a s týmto účtom zájsť na miestnu zdravotnú poisťovňu, ktorá vám preplatí výdavky v zmysle pravidiel francúzskeho práva.
Preukaz platí len u lekára vo verejnej resp. štátnej sieti. Naproti tomu komerčné cestovné poistenie pokrýva aj ošetrenie u súkromného lekára.
Preukaz vám tiež nepomôže v prípade tzv. hotelových lekárov v krajinách južnej Európy, ktorí obyčajne žiadajú platbu v hotovosti, neakceptujú preukaz a väčšinou nemajú zmluvný vzťah so zdravotnou poisťovňou alebo zdravotným fondom.
Z uvedeného vyplýva, že najvýhodnejším krytím pre cesty do členských štátov EÚ je kombinácia Európskeho preukazu zdravotného poistenia a komerčného ( cestovného) poistenia.
A ešte jedna rada na záver. Obráťte sa radšej na odborníka. Ideálne finančného makléra, ktorý spolupracuje s viacerými poisťovňami. Ten Vám pomôže vybrať to najvhodnejšie cestovné poistenie.
Ing. Pavol Krajkovič