Od 01.02.2016 bude možné zadávať čísla účtov už iba vo formáte IBAN. Už na prvý pohľad je to dlhý rad čísel, teda omnoho zložitejšie. Pozrite si 7 tipov, ako mať čo najmenej starostí s používaním tohto formátu bankových účtov.
1. Preddefinujte si platobných partnerov.
Na opakujúce sa platby si zadefinujte a uložte platobného partnera. Pri následnej platbe už číslo účtu bude predvyplnené a máte tým o starosť menej.
2. Využívajte trvalé príkazy.
Využívanie trvalých príkazov je vhodné pre pravidelne sa opakujúce platby. Nie je pritom dôležité, či ide o mesačné, polročné alebo ročné platby.
3. Vytvorte si SEPA Inkaso.
Zriaďte si SEPA inkaso. O všetko ostatné sa postará banka. Pri inkase nemusí byť len fixná suma platby, ale môžete si stanoviť určený limit. Zvyčajne sa inkaso používa pri platbám spoločnostiam ako SPP, ZSE, voda, tel. a pod
4. Elektronické faktúry.
Požiadajte si o zasielanie elektronických faktúr. V čo najväčšej miere využívajte možnosť posielania elektronických faktúr. Číslo účtu viete z elektronickej faktúry jednoducho prekopírovať. Doručenie faktúry elektronicky je dokonca zdarma, čo pri papierovej forme nemusí byť.
5. Skenujte si QR a čiarové kódy.
Pokiaľ máte smartphone, tak je najjednoduchšou formou načítať QR kód z faktúry alebo čiarový kód zo šeku vo Vašej mobilnej aplikácii. Takto načítané údaje budú automaticky prevedené do platobného príkazu. Banky majú túto službu zvyčajne uverejnené v internet bankingu.
6. Využívajte IBAN prevodník.
Ak IBAN kód nemáte, formát si môžete nájsť v „prevodníku“. Štandardne ho nájdete v internetbankingu svojej banky alebo na stránke NBS.
7. Využívajte platby na telefónne číslo či cez VIAMO.
Pri menších sumách (do 200 €) je možné využiť aj túto možnosť. Samozrejme ak to internetbanking Vašej banky umožňuje.
Ing. Pavol Krajkovič